MUDr. Jitka Chalánková

TOP09

Kontakt

MUDr. Jitka Chalánková
Mobil: +420 736 488 888.
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
 

Krajská kancelář TOP 09
Kateřinská 11
779 00 Olomouc

Zdroj: http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Zverstvo-a-lumparna-lepkavy-opruz-uchylka-Delaji-z-nas-blbecky-Tohle-si-nedovolil-ani-Husakuv-rezim-Gazdik-Benda-ci-Okamura-o-novem-zakonu-ministra-Pelikana-433156

Na oficiálním facebookovém profilu hnutí ANO se píše: „Tohle se libí Prague Pride! Robert Pelikán v návrhu trestního zákona počítá s tím, že si až na dva roky půjde posedět každý, kdo nadává lidem za sexuální orientaci. Po kampani za práva duhových rodin, které se účastnil i Andrej Babiš, je to další skvělá zpráva pro LGBT komunitu.“

Jde o novelu trestního zákoníku, o paragrafy 352, 355 a 356. V důvodové zprávě se píše, že tento návrh zákona omezuje svobodu projevu zakotvenou v článku 17 Listiny práv.

ParlamentníListy.cz se dotázaly politiků, co si o tom myslí a zda podporují tuto novelu. Velká část z politiků, kteří reagovali, novelu zákona odmítá. Jde podle nich o zavádění cenzury a „náhubku“ a privilegování homosexuálů.

Lidovci k „homosexuálnímu zákonu“ mlčí

Premiér Bohuslav Sobotka na dotaz redakce neodpověděl. Nevyjádřil se ani samotný předseda hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš.

Neodpověděli ani předseda KDU-ČSL a vicepremiér Pavel Bělobrádek, ani poslanci KDU-ČSL Jan Bartošek,Ludvík Hovorka, Jiří Junek, Jaroslav Klaška, Daniel Herman, Josef Uhlík, Jiří Mihola, Petr Kudela či senátoři KDU-ČSL Jiří Čunek, Jiří Carbol či Stanislav Juránek.

„Jde o nesmyslný, zbytečný návrh. Ke každému člověku je třeba přistupovat s úctou k jeho lidské důstojnosti. Ke každému člověku bez rozdílu. A žádná umělá konstrukce nemůže nahradit tento základní postulát. V návrzích pana ministra Pelikána můžeme vidět nebezpečí cenzury a autocenzury. Možná pan ministr Pelikán chce, aby jeho ministerstvo bylo přejmenováno na ministerstvo lásky podle George Orwella. Občané by – podle mých informací – přivítali spíše kvalitnější práci ministerstva spravedlnosti, například ve fungování soudů,“ říká místopředsedkyně TOP 09 Jitka Chalánková.

„Trestní stíhání by nikdy nemělo být politicky motivované. Proto si myslím, že jakékoli projevy, pokud zůstanou v rovině pouhého vyjádření názoru a nepřerostou v násilí, pronásledování druhých či pomluvy, by neměly být trestné vůbec. A pokud tento princip prolamujeme a smiřujeme se s tím, že nějaké jednání může být trestné, aniž jím někdo konkrétní je poškozen, pak by trestnost měla být omezena jen na nejužší možnou skupinu deliktů, neměla by být rozšiřována a mělo by být precizně odůvodněno, proč jsou určitá jednání trestná, například traumatem holocaustu a památkou jeho obětí. Návrh se navíc netýká pouze LGBT osob, ale hanobení jakékoli třídy, tedy podle důvodové zprávy osob s obdobným životním stylem, prestiží, právy, autoritou, majetkem, příjmy či vzděláním. Podle návrhu tedy má být trestné nejen hanobení homosexuálů, ale třeba i právníků, učitelů, lékařů, politiků, myslivců, exekutorů, novinářů... To je absurdní a něco takového si nedovolil ani Husákův režim. Co mi ale nejvíce vadí, je způsob, jakým chce ANO tento návrh protlačit – jako přílepek k protiteroristické novele požadované po nás Evropskou unií v prvním čtení, bez projednání ve sněmovních výborech, jako by o nic zásadního vůbec nešlo. To není férový postup,“ dodala Chalánková.