MUDr. Jitka Chalánková

TOP09

Kontakt

MUDr. Jitka Chalánková
Mobil: +420 736 488 888.
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
 

Krajská kancelář TOP 09
Kateřinská 11
779 00 Olomouc

Praha, 29. června 2016: Zatímco Eva Michaláková stále čeká na rozhodnutí odvolacího soudu v Norsku, padlo u Krajského soudu v Brně zásadní rozhodnutí, které může mít na případ dětí Michalákových vliv. Eva Michaláková se totiž již dříve obrátila na Okresní soud v Hodoníně s návrhem, aby Denise a Davida svěřil do její péče - to předpokládá, že český soud by musel posoudit rozhodnutí norských orgánů svěřit děti do pěstounské péče norských rodin a rozhodnout se, zda tato rozhodnutí uzná nebo odmítne jako nepřijatelná. Okresní soud v prosinci loňského roku převzal právní názor Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí a prohlásil se za nepříslušný s tím, že norská rozhodnutí označil s odkazem na obvyklý pobyt dětí za dostatečná. Toto rozhodnutí soud učinil, aniž se s norskými rozhodnutími vůbec seznámil. Krajský soud ale nyní rozhodnutí nižší instance zrušil a věc jí vrátil k dalšímu řízení. Krajský soud ve svém zdůvodnění jednoznačně konstatoval, že státní občanství a obvyklý pobyt jsou dvě rovnocenná kritéria pro určení příslušnosti českých soudů.

„Ministryně Marksová a celá plejáda zodpovědných úředníků Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí, Ministerstva práce a sociálních věcí, Ministerstva zahraničních věcí i Ministerstva spravedlnosti mají dlouhodobě tendenci označovat státní občanství za přežitek a snaží se jej nahradit kritériem obvyklého pobytu. Dlouhodobě tvrdí, že o osudech českých dětí žijících v zahraničí mají rozhodovat tamější soudy s ohledem na jejich obvyklý pobyt. Proto je naprosto zásadní a pro budoucí praxi českých soudů klíčové, že Krajský soud v Brně tuto interpretaci nyní odmítnul. Přiklonil se k našemu stanovisku, že státní občanství není cár papíru. Je to trvalý právní vztah mezi státem a jeho občanem, v jehož důsledku má stát svým občanům poskytovat pomoc, i když žijí v zahraničí,“ říká právní zástupce rodiny v ČR Pavel Hasenkopf.

  1. rozhodnutí soudu se doslova píše: „Krajský soud v Brně jako odvolací soud považuje za nepřípustné v dané situaci odmítnout poskytnutí soudní ochrany nezletilým státním občanům ČR za situace, kdy to zákon výslovně umožňuje.“ K otázce státního občanství uvádí: „Nelze vyvodit závěr, že primárním, tedy určujícím jurisdikčním kritériem bude obvyklý pobyt dítěte a kritérium státního občanství ČR budeme ve vztahu k určení mezinárodní pravomoci českých soudů … považovat za subsidiární, neboli doplňkové.

Důvodem, proč se rodina již dříve obrátila i na český soud, je podle Pavla Hasenkopfa snaha ukázat, že norská rozhodnutí jsou ve flagrantním rozporu se základními principy českého a mezinárodního práva. Rodina samozřejmě i touto cestou usiluje o návrat dětí domů. Původní rozhodnutí okresního soudu všechny zaskočilo, protože soud rozhodnul, aniž by jednotlivá rozhodnutí viděl. „Soud si měl v první řadě rozsudky cestou mezinárodní právní pomoci od norské strany vyžádat,“ uvedl již dříve Hasenkopf.

"Nyní se český soud bude nucen zabývat tím, zda norská rozhodnutí dostatečně upravují právní poměry Denise a Davida a zda jimi nejsou porušována jejich práva. Pokud shledá, že norská úprava je nedostatečná nebo neobstojí z hlediska základních zásad českého práva týkajících se dětí, bude moci sám rozhodnout o jejich další výchově," říká advokátka Dora Boková. Pavel Hasenkopf dodává: "Budeme navrhovat, aby soud norská rozhodnutí odmítl uznat s odvoláním na výhradu českého veřejného pořádku."

"Samozřejmě nelze vyloučit, že soud dospěje k závěru, že postupy norských úřadů, rozdělení dětí a jejich ponechání pěstounům bylo zcela v pořádku. Věřím ale v nestranné a spravedlivé rozhodnutí soudu, který není na rozdíl od úředníků zatížen norskými stereotypy,“ říká k tomu poslankyně Jitka Chalánková z Petičního výboru na podporu rodiny.


Se státním občanstvím se podle Hasenkopfa pojí také celá řada povinností. Rodina tak bez ohledu na probíhající soudní tahanice v Norsku přihlásila oba chlapce do české školy, což je zákonná povinnost rodičů, i těch, co žijí v zahraničí. Teoreticky může po pěstounech žádat, aby se s dětmi pravidelně dostavovali k přezkoušení. „I to je jedna z cest, jak norskému Barnevernu vzkázat, že nemůže jen tak ukrást děti, navíc s cizím státním občanstvím,“ říká Hasenkopf, který rodině v boji o děti od začátku pomáhá.

*

Rozhodnutí norského soudu rodina zatím nezná, přestože toto pondělí uplynula oficiální lhůta, během které by měl být rozsudek doručen. Eva Michaláková i prarodiče chlapců i nadále budou usilovat o možnost kontaktu s dětmi, který je jim permanentně upírán. Minulý týden však Barnevern v Nedre Eiker výslovně odmítl vydat paní Michalákové zdravotní dokumentaci Denise. Toto rozhodnutí je v rozporu s norským právem, protože rozhodnutí krajské komise o zbavení rodičovských práv dosud není v právní moci. "Velmi oceňuji, že v této dílčí záležitosti přislíbila paní Michalákové pomoc česká ambasáda v Oslo," říká k tomu Jitka Chalánková.