MUDr. Jitka Chalánková

TOP09

Kontakt

MUDr. Jitka Chalánková
Mobil: +420 736 488 888.
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
 

Krajská kancelář TOP 09
Kateřinská 11
779 00 Olomouc

Matkám malých dětí, zdravotně postiženým, studentům, lidem před důchodem a všem dalším, kteří chtějí pracovat jen na částečné úvazky, by měla pomoci novela zákona o pojistném na veřejné zdravotní pojištění. Poslanci z klubu TOP 09 a Starostové předložili návrh, který mění odvody zaměstnavatelů, které dnes kratší úvazky znevýhodňují.

Pokud dnes firma zaměstná pracovníka na zkrácený úvazek, musí na zdravotní pojištění odvádět stejně vysokou částku, jako kdyby u nich zaměstnanec pracoval na plný úvazek. I protože je to pro zaměstnavatele dražší, nevytváří pracovní místa na částečné úvazky na mnoho pozic tak často, jak by například matky s malými dětmi potřebovaly.

„Věřím, že náš návrh ocení především matky s malými dětmi ale i se školáky, protože právě tyto ženy se často snaží skloubit práci s péčí o rodinu. Sama ze své zkušenosti vím, jak je těžké chodit do práce a zajistit chod rodiny a péči o děti. Věřím, že náš návrh bude zaměstnavatele motivovat a oni začnou daleko více tyto úvazky nabízet,“ říká poslankyně a místopředsedkyně TOP 09 Jitka Chalánková.

Podle dostupných dat až třetina uchazečů o zaměstnání v České republice stojí o práci na zkrácený úvazek. V současnosti ale pracuje podle Eurostatu v kratším režimu pouhých 5,2 procent zaměstnanců. V roce 2015 byla Česká republika v zaměstnávání na částečný úvazek na 30. místě v Evropě, za ní v tomto žebříčku skončily jen Makedonie a Bulharsko.

„Česká republika musí nutně změnit podmínky pro vytváření kratší úvazků. Je to celosvětový trend, ale také to výrazně pomáhá a zlepšuje život rodin i lidí, kteří se chtějí starat o své blízké,“ říká poslankyně a členka rozpočtového výboru sněmovny Věra Kovářová (klub TOP 09 a Starostové).

Současná vláda nenavrhla žádné změny, které by pomohly matkám s dětmi. „Ministryně Marksová za celé tři roky svého působení neprosadila jediný návrh, který by skutečně pomohl lidem lépe skloubit práci na částečný úvazek například s péčí o děti nebo o stárnoucí rodiče, vážně nemocného člena rodiny,“ říká poslankyně a místopředsedkyně TOP 09 Markéta Adamová.