MUDr. Jitka Chalánková

TOP09

Kontakt

MUDr. Jitka Chalánková
Mobil: +420 736 488 888.
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
 

Krajská kancelář TOP 09
Kateřinská 11
779 00 Olomouc

Deník se zeptal na tuto problematiku opět dvou odborníků.
Zdroj: denik.cz, vyšlo dne: 25.3.2017, autor: Veronika Rodriguez 


Ano, Jitka Chalánková (poslankyně za TOP 09 a jedna z předkladatelek zákona):

Je to právo dítěte

Dítě má právo znát své biologické rodiče. Vyplývá to z Úmluvy o právech dítěte. Platí to pro adoptované děti a mělo by to platit i pro děti narozené s pomocí metod asistované reprodukce. Důvodů je několik. Nejde jen o neoddiskutovatelné právo dítěte poznat svého biologického rodiče, někdy je potřeba získat i informace kvůli různým genetickým onemocněním. Samozřejmě uznávám, že by se děti měly dozvídat pravdu až od určitého věku, postupně a citlivě. V některých zemích se to řeší tak, že dítě dostane v určitém věku kód, díky kterému může získat informace z tajné přílohy na matrice.

Dárcovství pohlavních buněk je regulováno v mnoha zemích světa. V některých se dokonce anonymní dárcovství úplně ruší. Platí to třeba o australské Victorii, kde mohou lidé od března tohoto roku zažádat o identifikační data svých biologických rodičů i zpětně. Dalším příkladem může být Německo, kde nedávno Vrchní soud rozhodl o tom, že dívka počatá metodou asistované reprodukce má právo poznat své biologické rodiče.

Právě o to nám jde. Návrhem zákona nezakládáme žádný právní nárok biologických rodičů na děti, ani žádné právo dětí na hmotné statky dárců. Chceme jen, aby děti měly informace o svém původu. A také aby Česká republika nebyla ve své legislativě tak liberální. Stává se potom zdrojem vajíček od dárkyň, které za to čerpají finanční kompenzaci, která ovšem není vzhledem k možným zdravotním rizikům tak velká. Je to tedy hlavně velký byznys.

Ne, David Rumpík (předseda Sekce asistované reprodukce České gyneko-logicko-porodnické společnosti):

Pak nikdo darovat nebude

S uvedeným návrhem zákona absolutně nesouhlasím. Poslanci ho sice překládají opakovaně, vždy to ale dělají nesystematicky a bez diskuse s lékaři. Diskutovat zapomněli i s pacienty, kteří se snaží počít dítě. Pokud by návrh prošel, prakticky by to ukončilo léčbu neplodnosti s použitím darovaných pohlavních buněk u nás. Za podmínek, které autoři návrhu prosazují, by se totiž počet dárců přiblížil nule. Na jméno by to nikdo nedělal. Čeští pacienti by byli nuceni absolvovat léčbu v jiných zemích.

Z předloženého návrhu jasně vyplývá, že někteří poslanci mají osobní motivaci pro to, aby léčbu neplodnosti moderními technikami asistované reprodukce zavrhli. To je však v rozporu s Ústavou České republiky. Neplodnost je podle Světové zdravotnické organizace klasifikovaná jako nemoc a každý občan naší země má právo na léčbu. Není možné, aby mu to kdokoliv z jakýchkoliv důvodů upíral. Průměrný věk prvorodiček se navíc v České republice každoročně zvyšuje. O důvodech můžeme diskutovat, ale jen těžko tento fakt ovlivníme. Počet pacientek, kterým je nutné darovat gamety, proto bude neustále přibývat.

Proto se domnívám – stejně jako ministerstvo zdravotnictví nebo Společnost lékařské genetiky – že by touto změnou došlo k výraznému omezení práv rodičů a dárců pohlavních buněk. A doufám, že zákonodárci tento návrh zamítnou jako celek.

http://www.denik.cz/komentare/duel-den...-darcu-spermii-a-vajicek-20170324.html