Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Norové nadále odmítají umožnit kontakt s dětmi Michalákovými

TISKOVÁ ZPRÁVA

Norové nadále odmítají umožnit kontakt s dětmi Michalákovými

6. února 2019: Navzdory pokračující snaze české diplomacie není ani po několika letech možné ověřit stav chlapců Michalákových, kteří – stále jako čeští občané – žijí rozděleně u dvou norských pěstounských rodin a jejichž matka žaluje Norsko u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

V Norsku tak vyrůstají odděleně dvě děti s českým státním občanstvím, o nichž nemá Česká republika žádnou evidenci. Pokud Norsko nechce připustit osobní kontakt s nimi, může umožnit zástupcům českého státu alespoň setkání s pěstouny. Ani o nich nevíme téměř nic,“ uvedla zástupkyně rodiny, senátorka Jitka Chalánková. Ta současně upozorňuje, že veškeré informace dostávají čeští úředníci i rodina a její právníci pouze zprostředkovaně od stejné úřednice Barnevernu, která v případu figurovala od samotného počátku. „Všechny informace, které ze strany Barnevernu přicházejí, jsou zcela neověřitelné a v mnoha ohledech také z faktických důvodů pochybné,“ doplňuje Chalánková. O laxním a odmítavém přístupu Barnevernu v Nedre Eiker ke spolupráci s českou stranou proto informovala na osobní schůzce začátkem ledna také nového norského velvyslance v Praze. „Panu velvyslanci jsem poskytla informace, na jejichž základě považujeme postup Barnevernu v Nedre Eiker dlouhodobě za nedůvěryhodný. Jsme přesvědčení, že kroky tohoto konkrétního úřadu jsou po celou dobu podřízeny snaze zamést své vlastní nezákonnosti pod koberec, nikoli zájmům dětí.“

Z důvodu pokračující neochoty norské strany poskytovat informace se s pověřením Petičního výboru na podporu Michalákových obrátila i na premiéra Andreje Babiše. „S panem premiérem jsem byla v kontaktu opakovaně. Byla jsem ujištěna, že je připraven podniknout kroky v politické rovině, které pomohou dotlačit Norsko ke vstřícnější reakci. Panu premiérovi jsme dodali podklady a na jeho reakci stále čekáme,“ uvedla senátorka a členka Výboru Jitka Chalánková.

Chalánková současně upozorňuje na probíhající a bezprecedentní diplomatický spor mezi Norskem a Polskem. Ten vypuknul poté, co Norsko požádalo norskou vládu o stažení konzula Slawomira Kowalskiho, který je znám jako aktivní diplomat zasahující ve prospěch polských rodin ve sporech s Barnevernem. „Polsko zareagovalo jako sebevědomý stát a tento nátlak odmítlo s tím, že konzul jen dělal to, co se od něho jako od konzula očekává. Je to ideální okamžik, aby svou hlavu zvedla i česká vláda a připomněla norské straně kauzy vlastních občanů. Petiční výbor zaregistroval slova premiéra Babiše, který v odpovědi na poslaneckou interpelaci slíbil navázat v této věci kontakt se slovenským a polským premiérem; uvidíme, zda slovo bude následovat i skutek,“ říká Chalánková. Petiční výbor na podporu Michalákových vývoj polsko-norského sporu s pomocí svých spolupracovníků v Polsku a Norsku nadále sleduje.

V posledních dnech mimo jiné uniknul na veřejnost videozáznam, který zastihnul polského konzula při snaze zajistit si přítomnost u jednání v případu polsko-norské rodiny a vysvětlit norským policistům svá oprávnění konzula. Videonahrávka mimo jiné ukazuje, jak přítomní policisté v rozporu s mezinárodním právem vykazují konzula z budovy. Nahrávka inkriminovaného jednání je k vidění zde (v anglickém jazyce):

Ve věci porušování mezinárodních konvencí ze strany Norska intervenoval již dříve na půdě Evropské unie evropský poslanec Tomáš Zdechovský. Interpelace podané k Evropské komise jsou ke stažení zde: http://www.europarl.europa.eu/doceo/document/E-8-2018-003810_CS.html

Na podporu polského konzula vznikla také petice, na které se podle polských médií během několika dní sesbíralo 20 tisíc podpisů.

Stenozáznam ústní interpelace poslance Jana Bauera na premiéra Andreje Babiše je zde: http://www.psp.cz/eknih/2017ps/stenprot/026schuz/s026270.htm#r9