Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

TISKOVÁ ZPRÁVA


Jitka Chalánková: Primátor Jura by se v kauze závadných nanonástřiků měl rodičům dětí minimálně veřejně omluvit


Prostějov/Praha, 3. srpna 2022: Primátor Prostějova by se měl veřejně omluvit rodičům dětí a všem, kteří již v únoru 2021 upozornili na možnou škodlivost nanonástřiků oxidem titaničitým na prostějovských školách. Prostějovská radnice by současně měla zvážit další kroky, které do budoucna znemožní podobné neodborné zásahy, které ohrožují zdraví dětí.


Uvedla to senátorka Jitka Chalánková v reakci na zprávy v médiích, podle kterých posudek o nanonástřicích, kterým radnice svůj postup během covidu obhajovala, neodpovídá požadavkům zákona. Znalec, který ho vyhotovil, měl dokonce dostat pokutu za spáchaný přestupek.


Právě senátorka Chalánková byla první z veřejně známých osobností, která na vážná rizika nanonástřiků již v únoru 2021 upozornila a aktivně podpořila protestující rodiče.


„Pokud se potvrdí zprávy z médií, je to velmi vážná zpráva a prostějovská radnice na ni musí reagovat. Od primátora Jury očekávám při nejmenším hlasitou a veřejnou omluvu,“ říká senátorka Chalánková. Zajímá ji také, na kterých dalších školách v ČR podobné nástřiky probíhaly.


Jak připomíná, sama byla ze strany vedení prostějovské radnice obviněna, že vyvolává nemístnou hysterii a šíří poplašné zprávy. „Ze strany firmy, která nanonástřiky prováděla, jsem pak dokonce čelila výzvě k omluvě a byla nucena vyhledat pomoc právní kanceláře. Fakta a odborné posudky ale mluvily a mluví jasně. A ty jsou pro mě zásadní,“ komentuje svůj neústupný postoj Chalánková.


„Pomoc rodičům, kteří se rozhodnutí aplikovat nebezpečnou látku ve školách postavili, jsem od začátku považovala za samozřejmou. S politickou pokorou a zkušenostmi dětské doktorky jsem nemohla mlčet.“


Nevhodnost nanonástřiků ve školách dokládá mimo jiné rozhodnutí Evropské komise, která oxid titaničitý označuje za karcinogen, i expertní stanovisko podepsané řadou odborníků z několika institucí. Navíc podle všeho nemá ani slibovaný „anticovidový“ účinek, jak konstatoval ve svém stanovisku Státní zdravotní ústav.


„Nesmí se to opakovat. Jestli někdo vyvolával hysterii, pak lidé, kteří v době covidové zavřeli dětem školy a následně zcela nevhodným postupem hazardovali s jejich zdravím pod rouškou ochrany proti covidu,“ uzavírá Chalánková.